«

»

May 09

Sağlıksız İlişkiler

Sağlıksız ve Sorunlu İlişki

İlişkide sağlıksız olan taraf sağlıklı olan tarafı gitgide bozmaya başlar. Eskiler buna “Üzüm üzüme baka baka kararır” demişler. Kendinizi kimyasal bir element ve ilişkide olduğunuz kişiyi de farklı bir kimyasal element olarak düşünün. Bir elementle ilişkiye girdiğinizde akıp giderken farklı bir elementle ilişki sizdeki tüm nevrotik ve patolojik yönleri aktive edebilir. Bu sağlıksızlaşma durumu o kadar yavaş ve sistematik ilerler ki belirli bir eşiğe gelene kadar fark edemezsiniz. Gerçekleştirdiğim binlerce ilişki terapisi seansından sonra sağlıksız ilişkilerin bireylerde yol açtığı bazı defektleri farkındalığınızın artması amacıyla yazmak istedim. Dilerim sizlere faydalı olur ve eğer sağlıksız bir ilişkinin içindeyseniz bir an önce bu ilişkiden çıkmanıza bir katkısı olur.

Sağlıksız Bir İlişki Bize Neler Yapar?

 • Özgüvenimizi ve benlik saygımızı (kendimize duyduğumuz saygı) düşürür. Düşük özgüven ve benlik saygısı kişilik gücümüzün azalması anlamına gelir.
 • Bizi giderek daha nevrotik bir insan haline getirir. Giderek daha öfkeli, agresif, aşırı tepkiler veren ya da hiç bir şeye tepki vermeyen bir insan haline bürünmeye başlarız.
 • Depresyon başta olmak üzere bir çok psikolojik sorun ya da sorunlar yaşamaya başlarız. Anksiyete (kaygı bozukluğu), depresyon, takıntılar geliştirme (obsesyon) başlıcalarıdır.
 • Geleceğe karşı daha karamsar ve umutsuz olmaya başlarız. Artık hayatta gerçekleştirmek istediğimiz hemen hemen hiç bir şey kalmaz. Adeta tüm enerjimiz bizden çekilmiş gibidir. Yaşam amaçlarımız yok olmuştur.
 • Sosyal ilişkilerimiz bitme noktasına gelir. Geçmişte çok iyi ilişkiler, paylaşımlar sürdürdüğümüz arkadaşlarımız artık bizimle görüşmek istemezler. Ailemizden ve akrabalarımızdan uzaklaşmışızdır. Giderek daha derin bir yalnızlığa gömülürüz.
 • Kendimizle olan ilişkimiz (ki en önemli ilişki budur) bozulmaya başlar. Kendimizi sevmemeye ve beğenmemeye başlarız. Kendimize yabancılaşmaya ve kendimizi tanıyamamaya başlarız. Kendimizi asla görmek istemediğimiz tablolarda görmeye başlarız.
 • İş yaşantımız ya da akademik kariyerimiz büyük ölçüde sekteye uğrar. Enerjimizin büyük bir oranını sağlıksız ilişkimizin sorunlarıyla uğraşmaya ayırdığımızdan geçmişteki başarılarımız bile büyük bir başarısızlığa dönüşmeye başlar.
 • Hobilerimiz ve özel ilgi alanlarımız neredeyse yok olma noktasına gelmiştir. Eskiden büyük bir haz alarak yaptığımız etkinlikleri artık yapmak istemeyiz.
 • Yaşamımıza renk katan ve hayat veren tüm bitkiler yok olmaya ve hayatımız adeta bir çöle dönüşmeye başlar.
 • Acı çekeriz. En kötüsü de bu çektiğimiz acıyı kimseye anlatamayız.
 • Büyük kararsızlıklar yaşarız. Hayatımızdaki en basit seçimlerde bile günlerce düşünürüz. Hafızamız ve beyin fonksiyonlarımız gerilemeye başlar. Unutkanlık ve donmuş bir hafıza en önemli belirtilerindendir. Sağlıksız bir ilişkideyken diğer yaşam alanlarımızda yaptığımız seçimler de genelde yanlış seçimler olurlar.
 • Sağlıksız ilişkiler hayatımızda zaman kaybetmemize ve bizim için çok güzel olabilecek bir çok fırsatı kaçırmamıza neden olurlar. Yaşam amaçlarımızı bloke ederler.
 • Sağlıksız bir ilişki bize değersiz, anlamsız, önemsiz, sevilmiyor hissettirir. Temel duygusal ihtiyaçlarımız doyurulmaz ve duygusal açlığımız bir diğer yanlış seçimin alt yapısını hazırlayabilir.

İlişkinizin gerçekte bitmesi gerektiğini biliyor ancak bir türlü noktayı koyacak gücü kendinizde bulamıyor olabilirsiniz. Ve en önemlisi bu korkuları nasıl yeneceğinizi, sağlıksız giden ve artık hastalıklı bir şeye dönüşmüş olan ilişkinizi nasıl sağlıklı bir şekilde sona erdirebileceğinizi de bilemiyor olabilirsiniz.

Bu noktada en önemli konu ilişkiniz hastalanmış ancak iyileştirilebilir ve geleceğe sağlıklı taşınabilir bir ilişki mi yoksa artık kanser olmuş hiç bir umudun olmadığı bir ilişki mi? İlişki Terapisi desteği alarak tüm bu sorularınıza doğru ve doyurucu yanıtlar alabilir, sorunlarınızı çözmenin ya da sağlıksız giden ilişkinizi bitirmenin yollarını öğrenebilir ve daha anlamlı, daha doyumlu bir yaşama doğru yol alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Tunç Tataker - Uzman Psikolojik Danışman
1973 Ankara doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra birincilikle girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünden yine derece ile 2000 yılında mezun oldu. Psikolojik Danışmanlık alanında 2003'te Yüksek Lisans ve 2006'da Doktora programlarını tamamladı. Bir süre M.E.B. Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde çalıştıktan sonra 2006 yılında TATAKER Psikolojik Danışmanlık Merkezini kurdu. Çalışmalarını halen Bağdat Caddesi Kadıköy İstanbul'da yer alan kendi ofisinde sürdüren Tunç TATAKER, evli ve iki çocuk babasıdır.

 1. Aslı

  Merhaba Tunç Bey,

  Eşimle birbirimizi severek evlendik, aramızda 7 yaş fark var.(Ben 28 eşim 35) Daha 9 ay oldu ilk 2. hafta da falan benle yatağını ayırdı haddini bildir erkeksin niye kabul ediyorsun tarzı bir şeyler demiştim ben ona erkeklik yok sende gibi algılamıştı,ilk boşanma lafı da ondan geldi.Benim hırçın olduğum ağır konuştuğum konular olabiliyor ama bunlar küfür vs. değil tabi ki. Tartıştığımızda evden çıkıyordu dolanıp geliyordu, ben de evden gitmeyle tehdit etmeye başladım çıkıp dışarıya dönüyordum ya anneme geçiyordum onda kalıyordum, bunun üzerine zamanla evden gitmeye de başladı benim isteğim üzerine tekrar döndü her seferinde falan. Kaç kere yine ayrı yatmak istediğinde ben yanına gidip yatağa gel lütfen benle konuşma falan diyerek ikna edip çağırıyordum. Bu sefer de benim hatalı olduğum kısım şu; bana bu geçmişte yaptıklarının intikamını almaya başladım. Ben de evden gitmeye, boşanma lafı etmeye ve kızdığımda yatağı ayırmaya başladım. İletişim sorunumuz çok büyük, birbirimizi yanlış anlıyoruz ve giderek sorunlarımız büyüyor. Nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim bilmiyorum artık kafam çok karışmış durumda. Evliliğimiz yeni ve belli ki oturmadı. Evliliğimi bitirmek istemiyorum ama bu şekilde de ilerlemesi mümkün değil sizce nasıl ilerlemeliyim? Teşekkürler.

  1. Tunç Tataker - Uzman Psikolojik Danışman

   Merhaba Aslı Hn, paylaşımlarınız ve güveniniz için teşekkür ederim. Evliliklerin özellikle ilk yılı “Cam Evresi” dediğimiz kırılgan ve hassas bir evredir. Farklı yaşamlardan ve kültürlerden gelen iki bireyin birbirine uyum sağlaması ve bütünleşmesi biraz zaman alacaktır. Ancak anlattıklarınız “her evlilikte olur böyle şeyler” diyebileceğimiz türden yaşantıların oldukça dışında. İki tarafın da son derece hatalı söz, tutum ve davranışları var görünüyor. Bu şekilde giderse evliliğinizin bitmesi kaçınılmaz olacaktır. Sizlere önerim en yakın zamanda güvendiğiniz bir uzmandan Evlilik Terapisi desteği alarak sorunlarınızı çözümlemek üzere sağlıklı bir adım atmanızdır. Sorunlar kendi kendinize çözümleyebileceğiniz çizgiyi aşmış görünüyor.

Yorum Ekle..

error: © Tüm Hakları Saklıdır