»

Nis 19

Online Terapi

Online Terapi Nedir?

Teknolojinin ve kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle paralel olarak Batı’da 10 yılı aşkın bir süredir uygulanmakta olan “Online Psikolojik Destek” ülkemizde de bir süredir başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Online Terapi, bir terapistle – uzmanla görüşmenin yeni bir yöntemidir. Günümüzün gitgide daha da karmaşıklaşan sözde modern yaşamında insan kitleler arasında giderek daha da yalnızlığa gömülmekte, artan bireyselleşme bireyleri kendilerine yabancılaştırmakta, iş dünyasının rekabetçi yapısı insanların daha çok maske takmasına ve iç dünyalarında yalnızlaşmalarına yol açmaktadır. Oysa insan sosyal bir varlıktır ve her zaman paylaşmaya ihtiyaç duyar. Günümüz gerçeği artık insanların daha az paylaştıklarını, daha az iletişim kurduklarını, daha az dertleştiklerini ve kimsenin kimseyi dinlemediğini ortaya koymaktadır. Bu durum insanların profesyonel desteklere duydukları ihtiyacı daha önemli bir konuma getirmektedir.

Online Terapi desteği, günümüz yoğun yaşam temposunda bir uzmanla yüzyüze görüşebilecek zamanı  ve imkanı bulamayanlar için ideal bir destek türüdür. Etik kurallara uyulduğu ve uzman kişiler tarafından sunulduğu sürece Online Psikolojik Destek almakta hiç bir sakınca yoktur. Online Terapi, yetişkin bireylere sanal ortamda sunulan bir tür psikolojik destektir.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

 • Yoğun iş ve yaşam temposundan dolayı psikolojik destek almak için zaman bulamayanlar ya da bir uzmanın ofisine gidecek zamanı bulmakta güçlük çekenler,
 • Yaşadığı yerde danışacak ya da psikolojik destek alacak bir uzman bulamayanlar,
 • Yurt dışında yaşayıp, dil ve kültür sorunları nedeniyle psikolojik destek alamayanlar,
 • Kişisel nedenlerden dolayı ya da bir tercih olarak bir uzmanla yüz yüze görüşmeyi uygun bulmayanlar,
 • Kriz yaratan bir sorunla karşılaşıp (duygusal patlamalar, aile içi tartışmalar, karar verme zorlukları, ilişki sorunları vb.) o anda bir uzman görüşüne ya da yaşadıklarını birileriyle paylaşmaya ihtiyaç duyanlar,
 • Akut stres yaşayanlar,
 • Yaşam süreçleriyle (evlilik, ilişki, aile, iş, eğitim süreci vb.) ilgili karşılaştıkları herhangi bir sorun karşısında sağlıklı bir karar vermek isteyenler,
 • Çaresizlik ve yalnızlık duyguları yaşayanlar,
 • Yaşadıkları belirli yaşamsal sorunlar karşısında bilgilendirilme ve yönlendirilme ihtiyacı hissedenler,

..için Online Terapi (Online Psikolojik Destek) etkin ve işlevseldir. 

Online Terapi Hangi Durumlarda Uygun Değildir? 

Online Terapinin Etik Kuralları 

 • Online Psikolojik Danışmanlık, hiç bir zaman yüz yüze psikolojik danışmanlığın veya terapinin yerini tutamaz. Eğer bir uzmandan yüz yüze destek alma imkanınız varsa öncelikle bu seçeneği değerlendirmelisiniz.
 • Online Terapi hiç bir şekilde tıbbi tanı veya tedavi amacı içermez. Ruh sağlığı bozuklukları ve ruhsal patolojilerle ilgilenmez. İlaç tedavisine veya psikoterapiye ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen bir psikiyatriste ya da hastanelerin psikiyatri servislerine başvurunuz.
 • Online Psikolojik Destek hizmeti 18 yaşından küçüklere verilmemektedir. Eğer 18 yaşından küçükseniz ve psikolojik destek almak istiyorsanız ailenize danışarak sizi bir uzmana götürmelerini sağlayın.
 • Online Terapi, krize müdahale değildir. Eğer ciddi bir şekilde intiharı düşünüyor veya farklı fiziksel tehlikeler yaşıyorsanız en yakın emniyet birimine veya sağlık kuruluşuna başvurun.
 • Online Terapi desteği almak isteyen kişiler, 18 yaşından büyük ve yasal açıdan reşit olduklarını, Online Psikolojik Danışmanlığın istek ve ihtiyaçlarına uygun olduğunu, bir kriz sürecinde, intihar ve zarar verme dürtüleri içinde olmadıklarını, Online Psikolojik Desteğin sınırlılıklarının farkında olduklarını kabul etmiş sayılırlar.
 • Online Terapi hizmetleri kesinlikle gizlilik ilkesine göre gerçekleştirilmektedir. Online terapide danışana ait kimlik bilgileri gizli tutulur ve asla 3. şahıslarla paylaşılmaz. Telefonla ya da anlık mesajlaşma programlarıyla gerçekleştirilen konuşmalar, yazışmalar danışanın onayı olmadan asla kayıt edilmez.
 • GİZLİLİK ve GÖNÜLLÜLÜK ilkeleri online terapinin temel etik ilkeleridir.

Online Terapi Nasıl Uygulanır?

 • Tunç TATAKER’den online psikolojik danışmanlık desteği almak istiyorsanız tunctataker@gmail.com adresine email atabilir veya Randevu Talep Formu nu doldurabilirsiniz.
 • Randevunuzu alırken hangi iletişim yöntemiyle görüşmek istediğinizi bildiriniz. (telefon, skype, whatsapp, facetime vb.)
 • Lütfen randevu gün ve saatinizden önce size bildirilen hesap numarasına ödemenizi yapınız. Ödemeniz gerçekleşmeden randevunuz kesinleşmez.
 • Randevu gün ve saatinizde, belirlediğiniz size en uygun yöntemle Tunç TATAKER ile görüşmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Soru Sor

Randevu Al

İlgili Makaleler

Tunç Tataker - Uzman Psikolojik Danışman
1973 Ankara doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra birincilikle girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünden yine derece ile 2000 yılında mezun oldu. Psikolojik Danışmanlık alanında 2003'te Yüksek Lisans ve 2006'da Doktora programlarını tamamladı. Bir süre M.E.B. Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde çalıştıktan sonra 2006 yılında TATAKER Psikolojik Danışmanlık Merkezini kurdu. Çalışmalarını halen Bağdat Caddesi Kadıköy İstanbul'da yer alan kendi ofisinde sürdüren Tunç TATAKER, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorum Ekle..

error: © Tüm Hakları Saklıdır