Menü Kapat

Doğru Erkek Doğru Kadın

Doğru Erkek Doğru Kadın

Birkaç yıl önce bir uçak yolculuğu sırasında yanımdaki koltukta oturan bir adamın alyansını sağ elinin işaret parmağına taktığını fark ettim. O anda yorum yapmaktan kendimi alamadım. "Bayım alyansınızı yanlış elinize takmışsınız" dedim. Adam bunun üzerine bana dönerek; "Yanlış kadınla evlendim de ondan" diye karşılık verdi.

Zig Ziglar bu anıyı okuyuculara aktardıktan sonra aklımıza gelmeyen soruyu soruyor; Peki ya bu adam doğru adam mıydı? Yani adamın yanlış kadını, doğru adamla mı evliydi? Yazar, herşeye rağmen “doğru adam” ve “doğru kadın” olmanın bir yolu olduğunu haber veriyor.

Zig Ziglar
Yanlış seçilmiş bir insana, doğru insanmış gibi davranırsanız, sonuçta doğru insanla evlenmiş olursunuz. Doğru seçilmiş bir insanla evlendiğiniz halde, yanlış davranıyorsanız, kesinlikle yanlış bir evlilik yapmışsınızdır. Doğru insan olmak doğru insanla evlenmekten çok daha önemlidir. Kısacası evlenmek için doğru mu yoksa yanlış eş mi seçtiğiniz asıl olarak size bağlıdır.
 
Zig Ziglar, kitabın (Yaşam Boyu Flört) ilerleyen sayfalarında muhteşem bir öyküyle destekler tezini…

Çok yıllar önce Hawai adalarından Ohao’da insanlar alışık olmadıkları bir olaya tanıklık ederler. Ohao da müstakbel bir koca bir aileye kızlarıyla evlenebilmek için belli sayıda inek vermek zorundadır. Ama kız bir eşte bulunabilecek bütün özellikleri ve güzelliğiyle alışılmadık bir örnekse dört inek verildiği de olmuştur. Yıllar önce adanın en ücra köşelerinden birinde doğruluğu kanıtlanmamış da olsa çok çekici ve iyi huylu bir kadının astronomik fiyat sayılan beş inek karşılığında gelin gittiği doğrultusunda belli belirsiz bir rivayet de dolaşmaktadır.
 
Adada iki kızı olan bir adam yaşamaktadır. Büyük olanı bizim toplumumuzdaki deyişle kabul görmeyen tipte baştan şansı olmayan bir tiptir. Neredeyse bir cüce kadar kısadır. Babası ona üç inek fiyat biçmiştir. İki ineklik bir teklifi de severek kabul edecektir. Hatta iyi pazarlık yapan biri çıkarsa tek ineğe ‘fit’ olmaya razıdır. Aslında pazarlık çok ağırlaşırsa yaşlı baba ömür boyu kızını besleme yükünden kurtulacağını düşünerek hiç inek almadan bile verecektir. Küçük kız kardeşte ise durum farklıdır. Baba muhteşem bir güzellik ve cazibenin iyi huyla birleşmesinin örneği olan küçük kızdan çok kolay kurtulacağını bilmekte ve geleceğinden hiçbir endişe duymamaktadır. 
 
Adanın en zengini olan John Lingo bu evin kapısına geldiğinde herkes onu küçük kızı isteyeceğini düşünür. Oysa o herkesin tahmininin dışında bir şey yapar. Yaşlı adamı sevince boğarak büyük kıza talip olur. İhtiyar sevincinden neredeyse havaya uçmaktadır. Hem çok zengin hem de eli açık insan olarak tanındığı için en azından standart fiyatın karşılığı olarak üç ineği ödeyeceğini düşünür. Sonra biraz hayal kurarak cömertliği ve zenginliğiyle belki dört inek vereceği de aklına gelir. Derken adam hayal sınırlarını zorlar. Ve belki de beş inek bile verebileceğini düşünür. John kızı istemeye gelince yanında 12 tane inekle gelince babanın nasıl duygular beslediğini anlayamazsınız. Yaşlı baba neredeyse kalpten gitmek üzeredir. John fikrini değiştirmeden, ölmeden veya kendini toparlamadan kabile reisine hazırlıklar yapması için haber vermeye koşar.
 
O günlerde normal balayı bir yıl sürerdi ama 12 ineklik gelin aldıysanız, herhalde üç ineklik balayı ile yetinmezsiniz. Böylece gelin ve damat iki yıllık balayı niyetiyle bilinmeyen yerlere gitmek üzere yola çıkarlar. Damatla gelinin dönmesinin beklendiği gün onları görür görmez haber vermek üzere köyün dışına bir gözcü gönderilir. Gün doğduktan az sonra gözcünün sesi duyulur. Doğal olarak gelenler, gelinle damat mı diye merak ederler. Gözcü öyle tahmin ettiğini ama emin olamadığını söyler. Adam John’u hemen tanımış fakat kızdan emin olamamıştır. Kız aşina gelmiştir. Ama yaklaşan kadın çok güzel zarif ve kendinden emin birisidir. Çift iyice yaklaştığında hiç kimsenin tereddütü kalmaz. Kızın güzelliği cazibesi ve çekiciliği en eleştirici gözlerde bile reddedilmeyecek ölçüdedir. Yakından bakanlar. John’nun 12 inek karşılığında iyi alışveriş yaptığını düşünürler.
 
İşin püf noktasını şöyle özetler Zig Ziglar : “Johnny 12 inek ödedi, kız 12 ineklik bir kadın haline geldi. Eşinize, sevdiğinize verdiğiniz değer onun neye dönüşeceğinin belirleyicisidir.
Tunç Tataker

Tunç Tataker

Uzman Psikolojik Danışman / Evlilik ve İlişki Terapisti

Bu kategorideki diğer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: © Tüm Hakları Saklıdır