Menü Kapat

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, psikolojik kaynaklı cinsel bir sorun yaşadığınızda, cinsel terapi eğitimi ve deneyimi olan bir uzmanın (psikolojik danışman, psikolog veya psikiyatrist) sorununuzun kaynaklarını belirleyerek size çözüme yönelik sağlıklı yollar göstermesi ve sorunu psikolojik açıdan tedavi etmesi sürecidir.

İlişki bitmeden önce cinsel yaşam bitmeye başlar. Cinsel sorunlarınızın bir gün ilişkinizi bitme noktasına getirmesine izin vermeyin. Sorunlar büyümeden cinsel terapi desteği almaya başlayın.

Tunç TATAKER
Cinsel yaşam ve uyum bir anlamda ilişkinin nasıl gittiğiyle ilgili önemli bir göstergedir. Çok şık, güzel, motoru güçlü ve yeni bir araba aldığınızı düşünün. Arabanızı keyifle sürebilmek için benzine ihtiyacınız var. Ancak arabanın benzini yok. Tıpkı arabanızdaki tüm çarkların, dişlilerin çalışabilmesi için benzine ihtiyacınız olduğu gibi ilişkinizdeki tüm çarkların ve dişlilerin sağlıklı çalışabilmesi için de sağlıklı cinsel yaşama ihtiyaç vardır.
 
Cinsellik, yalnızca hayvansı bir dürtü değil, sevginin ve tüm olumlu duyguların tensel bir doyuma ulaşmasıdır. Aynı zamanda saldırganlık dürtülerimizin de boşalımını sağlayan önemli bir mekanizmadır. Cinsel yaşamında sorun yaşayan çiftlerin, ilişkilerinde giderek birbirlerine karşı daha agresif, kırıcı ve toleranssız davranmaya başladıkları bu gerçeği açıkça ortaya koymaktadır.
 
Her ilişkide olduğu gibi evliliklerde de cinsel yaşam, cinsel uyum ve doyum son derece önemlidir ve bir anlamda ilişkinin geleceğini belirler. Kültürümüzde biten evliliklerin neredeyse yarıya yakını cinsel sorunlar, cinsel uyumsuzluk veya bu sorunların yol açtığı dolaylı sorunlar nedeniyle bitmektedir. Ülkemizde ne yazık ki çiftler cinsel açıdan birbirlerini yeterince tanımadan ve cinsel bilgileri son derece eksik bir şekilde evliliğe adım attıklarından dolayı, evliliklerinde yaşayacakları cinsellik bir anlamda onlar için sürpriz olmaktadır. Sonrasında cinsel bir sorun yaşadıklarında uzun süre sorunlarını örttüklerini, bastırdıklarını ve birbirleriyle bile konuşamadıklarını görmekteyim. Bunun temel nedeni tabiki kültürel faktörlerdir. (din, ahlak, gelenek, görenek vb.) Kültürümüzde bireyler yetişme süreçlerinde hiç bir şekilde cinsel bir bilgi ve eğitimden geçmemekte, aile içinde cinsellik çağrıştıran tutum ve davranışlardan özellikle kaçınılmakta ve bu durum bireyin alt bilincine cinselliğin ayıp, yasak, günah ve suç gibi duygularla işlenmesine yol açmaktadır. Sonrasında birey büyüyüp yetişkin yaşa geldiğinde ve cinsel bir sorun yaşadığında bu sorunla yüzleşememekte ve sorununa sağlıklı çözümler aramakta geç kalmakta ve bu yüzden binlerce evlilik bitmek zorunda kalmaktadır.

Kimdir?

Cinsel terapist, cinsel terapi eğitimi almış ve bu konuda yeterli vaka görmüş psikolojik danışman, psikolog veya psikiyatristtir. Cinsel sorunlar altta psikopatolojileri (ruhsal bozuklukları) barındırabileceği için cinsel terapistin temelde mutlaka en az 4 yıllık psikoloji lisans eğitimi veya psikiyatri eğitimi almış bir uzman olması gereklidir. Uzmanın cinsel terapi eğitimi almış olmasının yanı sıra yeterli sayıda vaka görmüş ve çözümlemiş olması da önemlidir. 

Cinsel Terapist

Kaç Seans Sürer?

Cinsel Terapinin kaç seans süreceği tamamen ne tür bir cinsel sorun yaşadığınıza, sorunun ne kadar kökleştiğine ve cinsel sorununuzun kaynaklarına göre şekillenir.

Örneğin, çocuklukta yaşanan cinsel bir istismar vb. bir travmaya bağlı bir cinsel sorunun çözümü daha uzun bir terapi sürecini gerektirir. Cinsel sorunun kaynağında ciddi bir travma yoksa cinsel terapi süreci ortalama 4-5 seans sürmektedir. Cinsel terapi sürecine mümkünse eş veya partnerle katılmak terapi sürecini çok daha işlevsel kılacaktır. 

Cinsel yaşamda yaşanan sorunlar ilişkinin diğer boyutlarını da (iletişim, duygusal paylaşımlar, çatışmalar vb.) olumsuz etkilediğinden aslında cinsel terapinin ilişki terapisinin bir modülü olarak ele alınmasında her zaman için fayda vardır. İlişkinin diğer boyutlarını ele almadan salt cinsel sorunla ilgili çalışmak çoğu zaman yetersiz kalabilmektedir. Cinsel sorunlarınızın kaynağı ilişkinizin diğer boyutlarıyla bağlantılıysa (kırgınlık, öfke, incinmişlik, iletişimsizlik vb.) öncelikle ilişki terapisi süreciyle işe başlamamız daha sağlıklı olacaktır.

Cinsel Sorunlar

Cinsel Terapide ele alınan temel cinsel işlev bozuklukları aşağıda yer almaktadır.

 • Vajinismus (cinsel ilişkiye girememe)
 • Erken Boşalma (prematur ejekulasyon)
 • Ereksiyon Sorunları (erektil disfonksiyon)
 • Cinsel İsteksizlik
 • Orgazm Olamama (anorgazmi)
 • Ağrılı Cinsel İlişki (disparoni)
 • Performans Kaygısı

 • Cinsel bir sorun yaşadığınızda bundan asla utanmayın ve çekinmeyin
 • Cinsellikle ilgili sorunlarınıza gerçekçi şekilde yaklaşın ve sorununuzu kabullenin
 • Cinsellikle ilgili eşinizle açık, rahat ve içten bir şekilde konuşun
 • Cinsel sorununuzla ilgili asla kendinizi veya eşinizi suçlamayın
 • Cinsellikle ilgili sorununuzu nasıl çözeceğinizi bilemiyorsanız bir uzmandan destek almaya açık olun
 • Destek alacağınız uzmanı kadın veya erkek olarak ayırt etmeyin ve uzmanı bir bilim insanı olarak görün. Uzmanla kuracağınız ilişkinin kadın-erkek ilişkisi değil insan insana bir ilişki olacağını unutmayın
 • Cinsel sorunların sağlıklı çözümleri olduğunu bilin ve bu gerçekle hareket edin

Online Terapi

Cinsel sorunlarınızla ilgili Online Terapi desteği de alabileceğinizi biiyor muydunuz?
Cinsel Terapi
Tunç Tataker

Tunç Tataker

Uzman Psikolojik Danışman / Evlilik ve İlişki Terapisti

Bu kategorideki diğer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: © Tüm Hakları Saklıdır